Elektrikli Transpalet Kursu

Elektrikli Trans Palet Operatörlük Eğitimi ;

Elektrikli Transpalet Operatörü;  Elektrikli Trasnpalet Tipi İş Makinesinin yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan, Elektrikli Transpalet Tipi İş Makinesinin çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol, bakım ve ayarlarını yapabilen Operatörlük Belgesine sahip nitelikli kişidir.

2019 yılından önce Forklift Operatörlük Belgesi ile Trans Palet de kullanılmaktaydı. Ancak 18/04/2018 tarih ve 63 sayılı karar ile elektrikli trans palet ayrı bir program olarak kabul edilmiş ve 2019 yılında İş Makinaları Yönergesi ile yürürlüğe girmiştir.

Elektrikli Trans Palet:

Genel olarak çatal mekanizması , güç depolama ( akü) birimi , hareket motorları ve asansör motorlarından oluşmaktadır.

Asansör mekanizmalarında hidrolik veya elektrikli motor olmak üzere iki ayrı sistem kullanılmaktadır.

Elektrikli kaldırma sistemli trans paletler 5000 kg a kadar yüklerde , hidrolik kaldırma sistemli trans paletler 1000-1500 kg kapasiteye kadar yüklerde kullanılmaktadır.

Kullanım şekli olarak , operatörü taşıyan ve üzerinde operatör bulunmadan el ile kullanılan şekliyle iki türlü olarak üretilir.

Elektrikli Trans Palet Operatörü:

Elektrikli Trans Palet tipi iş makinasının yaptığı iş ve özelliğe uygun emniyetli ve verimli bir şekilde kullanan , makinanın çalışma öncesi ve çalışma sonrası kontrol – bakım ve ayarlarını yapabilen operatörlük belgesine sahip nitelikli kişidir.

İş makinalarının kullanımda Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre ‘’ istif makinası ( forklift , elektrikli trans palet, lift ve vinçler ) standartlarda süre belirtilmemiş ise kontrol periyodu ( azami süre ) 1 yıldır. ‘’ denmektedir. Kontrole gelen müfettişler bu makine kullanıcılarına operatörlük belgesi sormaktadırlar.

Çalışma Bakanlığından gelen iş müfettişleri de makine kullanıcılarına operatörlük belgesi sormaktadır.

Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluk operatöre aittir. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinası kullanamaz. Bu tür personelleri  çalıştıran işverenler 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği konu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Bursa’da Elektrikli Trans Palet programını bünyesinde bulunduran öncü kuruluş olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1
Merhaba
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by